Banszünnapok, és hétvégék idején sem áll meg az élet, attól hogy a tőzsdék zárva tartanak. Ilyenkor is számos fontos politikai, gazdasági döntés születhet, amik jelentősen befolyásolhatják az árfolyamok mozgását.
Ezek kellemetlen meglepetéseket okozhatnak az óvatlan kereskedőknek, ha a hétvégi híreket réssel való nyitással reagálja le a piac. Hagyományos résről akkor beszélünk, ha az utolsó kereskedési nap maximum árától feljebb, vagy minimum árától lejjebb nyit a piac. Ekkor a napos gyertyák közt egy un. rés alakul ki. Egy olyan terület, ahol nem történt árjegyzés. Azokon a piacokon jellemző, ahol időszakos a nyitvatartás, nincs folyamatos 24 órás árjegyzés. A nem túl nagy méretű réseket igyekszik rövid időn belül visszatölteni a piac. Legtöbbször még aznap, vagy pár napon belül az ár bejárja azt a területet, ahol a rés kialakulása miatt nem történt árjegyzés. Hosszabb ideig nyitva maradó rések szökési, mérési, és kimerülési rések néven ismertek.

Hamis rés akkor alakul ki, amikor a nyitó ár eltér az utolsó kereskedési nap záró árától, de az nem haladja meg az utolsó kereskedési nap minimum vagy maximum értékeit.

Mindkét rés legnagyobb veszélye, hogy ezeken a területeken nem történik árjegyzés, ezeket egyszerűen átugorja a piac. Így a veszteség stop megbízás sem tud a beállított értéken teljesülni. A fenti képen is jól látszik, hogy a hétvégére megyitott DAX pozíció 11416,36-os stopja, hétfőn 11507 ponton teljesült, ott ahol a bróker először árat tudott jegyezni. Ez elég kellemetlen tud lenni. 🙁
Hallgasd meg a résekről szóló webinárium beszélgetésünket!