Általános vélekedés, hogy a sikeres kereskedés nagymértékben a mentális felkészültségen múlik. Mégis szinte mindenütt csak a technikai oldallal foglalkoznak.
Beszéljünk akkor most a kereskedési stressz csökkentéséről. A kereskedésnek egy izgatott, de örömteli állapotnak kellene lennie ahhoz, hogy igazán jól menjen. Kellemes izgalommal kellene várnod a következő belépési szignált, és jóleső érzéssel kellene nyugtáznod a nyereségeidet. Még a veszteségeidnek is örülnöd kellene, hiszen időben észrevetted, hogy nem volt igazad és rendszerint kis veszteséggel kiszállsz a számodra kedvezőtlen irányú mozgásból. Ezzel szemben mégis sokszor kellemetlenül érzed magad a kereskedés során, és legtöbbször nem is élvezed azt, amit csinálsz.
Teremts magadnak nyugodt környezetet a kereskedés idejére, hogy kizárólag csak arra tudj figyelni. Ha otthonról csinálod, értesd meg a családoddal, hogy ilyenkor pár órára felejtkezzenek el rólad. Kapcsold ki a telefont, a TV-t, függessz fel minden olyan tevékenységet, ami közvetlenül nem szükséges a kereskedéshez. A facebook, a chat, a fórumok olvasása és az internet böngészése is ilyen! Nem lesz szükséged senki más okosságára vagy tanácsaira. Ezzel máris kizársz egy csomó olyan ingert, ami elterelhetné a figyelmed és csak szükségtelenül fokozná a stressz szintedet. Összpontosíts csak arra az egy feladatra, amiben kiemelkedő teljesítményt szeretnél elérni!
A folyamatos gyakorlással programozod az agyad az adott feladatsor elvégzésére, legyen az bármi. Minél többször csinálod, annál könnyebben megy. Ezt hívják rutinnak és a kereskedéssel sincs ez másképp. Ehhez viszont szükséged van egy kereskedési tervre, ami útmutatást ad számodra, melyik helyzetben mit kell csinálnod, és miért. Ez lesz a te SAJÁT kereskedési módszered. Ennek a szabályait te alkotod, saját magad számára, és bármikor változtathatsz rajtuk a jobb eredmény érdekében. A rutin megszerzése egy hosszabb folyamat. Azok, akik hetente cserélgetnek „stratégiákat”, vagy állandóan a „szent grált” keresik, sosem válnak a saját rendszerük mesterévé. Olyan szintű rutint kell szerezned, hogy bármelyik gyertyában meg tudd mondani, hogy a saját szabályrendszered szerint, abban a pillanatban mit kell csinálnod és miért.
Ez még mindig csak a technikai rész, a rendszered üzemeltetése pedig fejben dől el. Meg kell róla bizonyosodnod, hogy a szabályaid képesek hosszabb időszak alatt is profitot termelni. Ez a meggyőződés fog téged átsegíteni azokon az időszakokon, amikor majd óhatatlanul bekövetkeznek kisebb-nagyobb visszaesések a számládon. Ezt szintén nem lehet egy gyors szimulátoros teszt futtatásával letudni. Valós időben, élő piacon kell üzemeltetned a rendszert hosszabb ideig, hogy a rutin megszerzése mellett a rendszeredbe vetett HITED is felépüljön. Más szabályaiban nem fogsz feltétel nélkül megbízni. Ezért a másoktól tanulható rendszerek átvétele is csak hosszú gyakorlás, a kellő rutin megszerzése és az új rendszerbe vetett hit felépülése után lehetséges. Egy pár napos gyorstalpaló tanfolyam elvégzése után azonnal eredményt vár a többség. Legtöbbször nem teszik bele a kellő energiát és időt, hogy az új rendszert alaposan megismerjék. Ha pedig nem jönnek a gyors eredmények, gyorsan ki is ábrándulnak belőle és keresnek egy másikat.

Ha csak a kereskedésre koncentrálsz, és már elég rutint szereztél a SAJÁT rendszered üzemeltetésében, ha már kellőképpen HISZEL benne, csak akkor leszel képes kereskedés közben a komfort zónádon belül maradni. Ebben az állapotban fogod a legjobb teljesítményedet nyújtani. Végül elkezded élvezni a kereskedést, de addig küzdelem és szenvedés vár rád.
A következő cikkben konkrét javaslatokat és ötleteket fogok írni a kereskedés során leggyakrabban felmerülő, stresszt okozó problémákra. Addig nézd meg a kereskedés és a stressz kapcsolatáról szóló videómat!