A nyitó sáv elhagyás, vagy open range breakout stratégia elég ismert a tőzsdei kereskedők körében. Nem túl bonyolult, és szép eredményeket hozhat.
Ma délelőtt a DAX index produkált egy szűk sávból való kitörést. A stratégia lényege, hogy az ár egy szűk sávba kényszerül, és az ebből való kitörést követően tud egy jelentősebb elmozdulást csinálni.
Ismert még London breakout stratégia néven is, ahol a GBP devizapárok kereskedésére ajánlják. A szűk sáv kialakulhat az éjszakai időszakban a GBP kereszteken, amikor kicsi a volatilitás. Vagy a reggeli nyitó szakaszban a DAX indexen. Amikor a határidős kereskedés már beindul (8 óra), de a tőzsdék még nem nyitottak ki (9 óra). Az amerikai nyitó szakasz pedig 14.30 – 15.45 közé tehető, itt az S&P500, DJI30, NASDAQ100 indexek figyelhetőek.

Birger Schäfermeier egyik kedvenc stratégiája. Aminek a hatékonyságát tovább fokozhatjuk, ha csak a fő mozgás irányban számítunk a kitörésre. Ekkor ugyanis a kialakult trend támogatni tud minket, és picit nagyobb esélyünk van a piac többi szereplőjével szemben. Az elvárt minimális mozgás a sáv szélessége, és a stopot is jellemzően a sáv másik oldalán, esetleg agresszívabb módon, a sáv közepén helyezhetjük el. Így a hozam kockázat 1:1, vagy 1:2 arányban alakulhat. Én nem szoktam célárazni. A kockázatot szoktam mielőbb eltüntetni egy részzárással, és a maradék pozíciót próbálom utána tovább futtatni.
Lényeges, hogy a sáv ne legyen túl széles! GBP pároknál ez 30-40 pip, DAX indexnél kevesebb, mint 40-50 pont. Amerikai indexeket nem kereskedem, ezekre nem tudok értékeket mondani. Ki kell tapasztalni. Belépéskor nem feltétlen kell a gyertya zárásra várni, mint megerősítésre. Ekkor ugyanis lemaradhatunk a jó belépési helyről. Birger azt mondta egy előadásán, hogy ő sem vár gyertyazárást. Az induló mozgást köti, amint meghaladta a sávot.
A mai nap egész szépen beesett a DAX a 9 órás nyitást követően. Soha rosszabbat. 🙂