A tőzsdei elemző munkája nem egyszerű. Feladata, hogy a rendelkezésére álló információk alapján megpróbálja megjósolni a piacokon végbemenő jövőbeni változásokat.
Ez valamikor sikerül, valamikor nem, néha még egy majomnak is jobban bejönnek a tippjei, mint sok diplomás tőzsdei elemző számításai. A minap belebotlottam a Facebookon egy nyereményjátékba. A játék lényege, hogy a hozzászólók írják meg, milyen kérdéseket tennének fel, ha egy tőzsdei elemző, vagy egy tőzsdeguru adna rájuk válaszokat. Mire lennének kíváncsiak, ha beszélhetnének egy ilyen személlyel? Nem meglepő módon szinte mindenki a jövőre, kedvező befektetési lehetőségre, egy adott piaci szektor vagy konkrét cég teljesítményére vonatkozó kérdést tett volna fel a tőzsdei elemző részére. Senkinek még csak meg sem fordult a fejében, hogy az állítólagos szakembernek esetleg halvány fingja sincs róla, hogy mi is fog történni a jövőben.
A hollywoodi filmek tele vannak túlzásokkal, de a Wall Street farkasában nem hazudtak. Az a nagy büdös igazság, hogy nincs az a tőzsdei elemző, aki rendszeresen előre meg tudná mondani, merre megy a piac. $ándor barátom mindig azt mondogatta: „A tőzsdei elemző nem más, mint egy bukott trader.” Lehet benne valami, hiszen akár magának is kereskedhetne, és nem fizetésért kellene laikusoknak elemzéseket írogatnia.
A tőzsdei elemző utólag természetesen mindent remekül meg tud magyarázni. Szakszavakat használva, utólag profin kielemzi, hogy a piaci reakció miért tért el ilyen, vagy olyan mértékben a várakozástól, egy-egy hírt követően. Nem állítom, hogy egy jól átgondolt fundamentális elemzés, esetleg egy technikai elemzés ne adhatna némi támpontot a kereskedésben, de a tőzsdei elemző legtöbbször csak hasraütésre tippel. Egyszerűen nincsen, és nem is lehet minden információ birtokában a helyes végkövetkeztetés megállapításához. Nem tud számításba venni jövőben bekövetkező eseményeket, természeti katasztrófákat, politikai fordulatokat, előre nem látható, a globális piacot befolyásoló gazdasági változásokat, stb… Marad tehát a jóslás.
Pár éve Oroszországban végeztek egy kísérletet. Egy Lukerija nevű csimpánznak 30 kocka közül, amik orosz vállalatokat szimbolizáltak, kellett kiválasztania nyolcat. Ezután figyelni kezdték, hogyan változik a kiválasztott vállalatok árfolyama, és ezt összehasonlították kilenc befektetési alap eredményével. A majom 194%-os hozammal magasan verte az moszkvai tőzsdeindex 107%, és a legjobb alapok 109%-os teljesítményét. Amerikában is végeztek korábban állítólag egy hasonló kísérletet, és ott a kísérleti állat a befektetők 70%-ánál ért el jobb eredményt.
Frissítés: Amióta az ESMA szabályozás megszigorította ennek a tevékenységnek a végzését, szinte teljesen eltűntek a tőzsdei elemzők.