A tőzsdéből élsz? Mennyit keresel a tőzsdével (összeg vagy százalék)? Hány % a találati arányod? Szerinted megéri nekem ezzel foglalkoznom?
Ezek a kedvenc kérdéseim, amikkel heti rendszerességgel találkozom. Már nagyon unalmas rájuk egyenként válaszolni, ezért inkább leírom most, hogy utána már csak ezt a cikket kelljen elküldenem. Jó magyar szokás a másik anyagi helyzete, fizetése felől érdeklődni. Pedig ez egy olyan személyes információ, amihez aztán senkinek semmi köze. Én sem kérdezem soha senkitől, hogy már nyereséges kereskedő-e. Örülök, ha megtisztel a bizalmával, és megmutatja az eredményeit, de ez pont egy olyan információ, ami még soha senkit nem vitt előrébb a saját útján.
Ha még nem vagy sikeres, de megkeresel, bizonyára azért teszed, mert azzá szeretnél válni. Nem nekem kellene téged győzködnöm arról, hogy érdemes a chartokkal foglalkoznod. Magadtól is látnod kell(ene) az ebben a tevékenységben rejlő lehetőséget, és kell(ene) hogy legyen egy eltökélt célod, amit minden áron el szeretnél érni. Sikeres kereskedővé akarsz válni önerőből, vagy segítséggel! Ha benned nincs meg ez az eltökéltség, és elszántság, ha a korábbi kudarcaid már kiölték belőled a reményt, elhagyott a hited: HAGYD ABBA! Ha téged már csak az vinne tovább, ha biztosan tudnád, hogy valaki másnak ez sikerült, akkor te már rég elvesztetted az önmotivációdat, ami a legfőbb hajtóerőd kellene hogy legyen. ÁLLJ MEG! HAGYD ABBA!
Az ifjú sportoló az első edzésen megkérdezi a leendő mesterét:
– Edző bácsi! Nekem csak heti 3*2 óra edzésre van időm vagy kedvem. Megígéri nekem, hogy 3 éven belül bajnok leszek?
– Menj haza fiam! Ilyen hozzáállásal belőled sohasem lesz bajnok!
Ettől még nem vagy vesztes! Nagyon sokan tettek már hasonlóan, miután éveket öltek bele a tőzsdébe. Behúzták életük stopját, és ők is abbahagyták az egészet. Ettől még lehet egy boldog életed. Egy jó állásod, szerető családod, és megértő barátaid. Csak épp a tőzsdéből nem fogsz tudni pénzt kivenni, ahogy a nagy többség sem tud.
Alig néhány olyan személyt ismerek, aki minden kétséget kizáróan csak és kizárólag a tőzsdei kereskedései nyereségéből finanszírozza a mindennapi megélhetést. Vannak nagyon ügyes kereskedők, akik tényleg sok pénzt tudnak kivenni a piacból, de nekik általában nem függ az anyagi biztonságuk a tőzsdei nyereségeiktől. Van főállásuk, egyéb bevételi forrásaik, megtakarításuk, stb… Akkor sem kellene a megélhetésük miatt aggódniuk, ha hónapokig nem látnának grafikonokat. Emiatt nincs teljesítménykényszer rajtuk, szabadabban, könnyedebben hoznak kereskedési döntéseket, ezáltal eredményesebbek is. Aki eljut arra a szintre, hogy nyereséges kereskedőnek mondhatja magát, talál olyan lehetőségeket is, amik plusz bevételi forrást jelentenek a számára. Oktat, programozik, mások pénzét kezeli, stb…
Elmondom, hogy mire lesz szükséged, hogy te is stabil nyereségre tudjál szert tenni a tőzsdéből:
- Saját stratégiák. Ezek a te egyéniségedre szabott kereskedési módszerek, amiknek a szabályai illeszkednek a személyiségedhez. Időtáv, kockázatkezelés, instrumentumok fajtája, kereskedési stratégiák szabályrendszere (melyik gyertyában mit csinálsz és miért). Amik mind úgy vannak kitalálva és összeválogatva, hogy te kényelmesen érezd magad a kereskedés közben. Az eredményes kereskedőknek saját, egyéni szabályrendszereik, ebből kifolyólag pedig eltérő eredményeik is vannak. Ezért nincs értelme mások eredményeihez hasonlítgatni a sajátunkat. Ezen stratégiák kialakításában tudok neked segíteni azzal, hogy elmondom a saját tapasztalataimat.
- Rutin. A saját szabályaidat olyan szinten begyakoroltad, hogy azokat már szinte gondolkozás nélkül végre tudod hajtani a megfelelő helyen és időben a kereskedéseid során. Nem hezitálsz, nincs bizonytalankodás, csak teszed a dolgod. Ezt neked kell gyakorolni.
- Hit a saját rendszeredben. A rutinszerzés során felépül a saját kereskedési rendszeredbe vetett hited, mert már olyan sokat kötöttél vele, hogy szent meggyőződéssel hiszel a saját szabályaid működőképességében. Akkor is szemrebbenés nélkül nyitod a saját jeledre a longot, amikor mindenki más shortért kiabál körülötted. Ezt a hitet neked kell felépíteni, rengeteg gyakorlás árán, miközben rutint szerzel.
- Megfelelő alaptőke. Már ismered a rendszered, begyakoroltad, tudod mire képes. Ezek után nem nehéz kiszámolni mekkora tőkére van szükséged a megélhetési szinthez. Nincs annyi? Nem baj. Attól a tőzsde még lehet remek szórakozás, vagy kiegészítő jövedelem. Viszont ne hidd, hogy pár 100 dollárból rövid időn belül milliomossá válsz, mert valaki valahol ezt ígérte neked.
Bármelyik tényező is hiányzik a képletből, nem fog menni: STRATÉGIA + RUTIN + HIT + TŐKE = SIKER
Végül a saját válaszaim: Magánügy, hogy mennyit keresek a tőzsdével. Nem kizárólag a kereskedésből élek. Mindig is voltak, és lesznek is mellette más bevételi forrásaim. Találati arányom 55%-65% közötti, de ez egyébként sem lényeges, majd írok róla egy cikket, hogy miért. Nem akarok senkit meggyőzni arról, hogy érdemes ezzel foglalkoznia. Ha csak pár 100 dollárod van, és bizonytalan vagy az egész vállalkozás sikerével kapcsolatban, inkább költsd magadra, mint hogy a piacon veszítsd el!
Kitartást, és sok sikert kívánok mindenkinek, aki még küzd az álmaiért!