Sokan kérdezik: Mennyit kereshetek a tőzsdén? Ez csak tőled függ. A többség mégis a mohóság hibájába esik, és hozamelvárásait rögtön az igényei, és nem a lehetőségei szerint kezdi kalkulálni.
Hála a hazug reklámoknak, és az oktatások hamis ígéreteinek szinte mindenki abból indul ki, hogy mennyi pénzre lenne szüksége a megélhetéshez. Ezt természetesen a tőzsde segítségével teremtené elő, nagyon rövid időn belül. Majd feladná a jelenlegi állását, és kizárólag csak a kereskedésből élne. Lehetőleg valami trópusi szigeten.
Hogyan számolnak ezek az emberek? „Kell nekem minimum 1000$ havonta a megélhetéshez. Ha 1 lottal kötöm az EUR/USD-t, az csak 100 pip. Nehogy már ne tudjak ennyit összekaparni egy hónap alatt. Az csak napi 5-6 pip. Nevetséges. A Józsi a reklámból egy nap alatt keresett ennyit.” Az a vicces az egészben, hogy magukat haladó kereskedőknek valló személyek is ugyanígy gondolkoznak. Nem, ez inkább nem is vicces, hanem szomorú.
Ekkor a kapzsiságod, és a mohóságod vezérel! Teljesen figyelmen kívül hagyod a lehetőségeidet, és a saját korlátaidat. Ezzel a hozzáállással már rögtön az elején kudarcra ítélted saját magad, hiszen olyan teljesítményigényt támasztottál saját magaddal szemben, aminek most azonnal, nyilván nem tudsz megfelelni.
Mit tehetsz?
- Fejezd be az álmodozást!
Nem azt mondom, hogy add fel az álmaid! De legyél vele tisztában, hogy ki vagy, hol tartasz, és jelenleg hol van a helyed az életben. Önismeret, és reális önkép nélkül nem fog menni. Attól hogy valaki azt mondta neked: „Bárki lehetsz, azzá válhatsz akivé csak akarsz!”, attól az még nem történik meg azonnal. Kitartó munka, és hosszú évek kellenek hozzá. Attól hogy megnyitottad az első éles számládat, még nem vagy kereskedő, csak egy éles számlával rendelkező álmodozó. - Legyél tisztában a korlátaiddal!
Jelenleg mekkora az az összeg, amit ha elvesztenél az utcán sétálva, egy percig sem bánkódnál miatta? Ez az összeg hány százaléka a jelenlegi jövedelmednek?
Nekem hazudhatsz, engem nem érdekel, de legalább magadat ne csapd be! Jelenleg ez az összeg a személyes kockázatvállalási hajlandóságod. Ezt a pénzt tudod érzelemmentesen feltenni egy-egy üzletkötésre, amit el tudsz úgy veszteni, hogy nem visel meg sem érzelmileg, sem anyagilag. Akkor sem, ha ez az esemény többször bekövetkezik egymás után. Mi történik, ha túlléped ezt a korlátodat? Izgulni fogsz. Tudat alatt előjön, hogy túlvállaltad magad, és azonnal belépnek az érzelmek a döntési folyamatba. Minden számítást innen kell kezdened! Nem a vágyaid, hanem a lehetőségeid szintjéről. - Van nyereséges kereskedési módszered? Ismered a fő statisztikai számait a rendszerednek?
Ha nincs, akkor nyomás, és dolgozz ki egyet! Kereskedj vele pár hónapot, valós időben, egy demó számlán. Készítsd el a kereskedési naplód statisztikáját, hogy lásd a legfontosabb számokat. Átlagosan hány üzletkötést bonyolítottál havonta? Mekkora a nyerő és vesztő ügyletek aránya, és mértéke? Mekkora a visszaesés és a találti arány? Ezek ismerete elengedhetetlen egy sikeres kereskedő számára. - Na most kezdj el számolni!
Egy fiktív példa: Átlagban havonta 30 üzletkötést csinálsz. 50% nyerő, 50% vesztő. Átlagosan háromszor többet nyersz, mint amennyit vesztesz. Jelenlegi életszínvonaladon maximum 3.000 Ft-ot tudsz kockáztatni egy üzletkötésen. Mennyit fogsz keresni?
15 * -3000Ft = -45000Ft veszteség mellett 15 * 9000Ft = 135000Ft nyereséged képződik. Ezek eredője 135000Ft – 45000Ft = 90000Ft nyereség. Szerintem itt még ne add be a felmondásod. Fejlődj kockázatvállalási hajlandóságban! Fejleszd tovább a saját rendszered, hogy kevesebb veszteséget, több nyereséget tudjon produkálni!
Nincs korlátlan pénz, mert te saját magad vagy a korlát. Neked kell legyőznöd saját magad, és meghaladni a jelenlegi képességeidet, hogy igazán sok pénzt kereshess.
Ezek alapján talán az is világos, hogy miért nincs túl sok értelme mások eredményeihez hasonlítani a sajátunkat. Minden kereskedőt más kockázatvállalási szint, más módszer, és más eredmények jellemeznek. Valamint attól még senki nem lett se okosabb, se ügyesebb, ha egy ilyen információ a birtokába jutott.
A témával kapcsolatban ajánlom figyelmetekbe Kovács J. Tamás (Yota) korábbi előadását.