Mi a technikai elemzés? A technikai elemzés segítségével meghatározhatjuk egy termék árfolyamának várható értékét, a múltbéli ármozgása alapján.
A piaci termékek értékelésének két fő ága van, a fundamentális, és a technikai elemzés. A fundamentális elemzés a kereskedett termék „valós értékét” igyekszik meghatározni a reálgazdasági körülmények alapján. Ezt a módszert elsősorban a közép és hosszútávú előrejelzések készítéséhez használják. Abból az elgondolásból indulnak ki, hogy a termék ára a számításokkal megállapított „belső értékéhez” fog közelíteni. Amennyiben valamelyik irányban jelentősen eltávolodna tőle valamilyen okból, idővel igyekszik visszatérni hozzá. Részvények esetében ezek az un. alul értékelt vagy túlértékelt állapotok.
A technikai elemzés ezzel szemben a forgalom és az árfolyamgörbén kirajzolódó minták, formák és ismétlődések alapján próbálja meghatározni a várható jövőbeli elmozdulás irányát és nagyságát. A módszer nem tévedhetetlen, de a technikai elemzés arra épít, hogy hasonló helyzetekből kiindulva, hasonló viselkedést fog produkálni az ármozgás. Fontos hangsúlyozni, hogy a technikai elemzés nem egy csodafegyver, és nem is tévedhetetlen! Pusztán egy eszköztár, ami hozzásegítheti a tapasztalt kereskedőt, egy magasabb valószínűségű kereskedési helyzet felismeréséhez. A technikai elemzők eszköztára szinte végtelen. Számtalan ábrázolási mód, indikátor, vagy egyéb segédeszköz könnyítheti meg a technikai elemző munkáját. Ezek közül a legismertebbek és a legfontosabbak:
Gyertyák és ár alakzatok
A japán gyertya a legelterjedtebb ár ábrázolási mód. Egy új gyertya egységnyi idő alatt (1 perc, 5 perc, 1 óra, stb…) rajzolódik ki, és négy fontos árszintet mutat meg. Ezek a nyitó, záró, minimum és maximum értékek amiket az egységnyi idő alatt bejárt az ár. A gyertyák teste a nyitó és záró értékeket, míg a kanócaik vége az ár minimum és maximum értékeit jelölik. A gyertyáknak így számtalan variációja alakulhat ki, a legjellemzőbb alakokat külön névvel is ellátják (doji, marubozu, hammer, stb..). Nem csak az egyedi gyertyák, hanem a több gyertyából álló alakzatok is fontos információtartalommal bírhatnak.
Indikátorok
A technikai elemzők körében hatalmas népszerűségnek örvendenek a különféle indikátorok. Ezek valamilyen matematikai transzformáció útján, mindenféle vonallal ábrázolják a múltbéli árváltozásokat. Legismertebb indikátorok az MACD, RSI, Stochastic, CCI, mozgóátlagok, stb… Véleményem szerint, kereskedni az ár mozgását, és nem az indikátorok jelzését kell. Ettől függetlenül az indikátorok adhatnak további megerősítést egy pozíció nyitását, vagy zárását illetően. Én is használok indikátorokat, de nem a megszokott módon, és nem a megszokott beállításokkal.

Támasz és ellenállás szintek
Ezek jelentős árszintek, ahol az árfolyam mozgása rendszerint megtorpan. Ezáltal a grafikonon csúcsok és völgyek alakulnak ki azonos árszinteken. Itt a piac elutasítja a további mozgást és ellentétes irányban indul el. A támasz és ellenállás szintek környékén jó beszállási helyek alakulnak ki, hiszen gyorsan eldől, hogy igazunk van-e vagy sem. Inkább nagyobb időtávban, órás, napos felbontású grafikonokon figyelik őket a technikai elemzők.
Trendvonalak
Az árfolyamok trendszerű mozgása, a csúcsok és völgyek monoton váltakozásából áll. Ezeket a csúcsokat és völgyeket összeköthetjük egyenes vonalakkal, amiket a technikai elemzés trendvonalaknak hív. A trendvonal jól jellemzi az ár haladásának irányát (emelkedő, eső) és annak erősségét is, attól függően, hogy mennyire meredek. Az árfolyamok mozgása mindig egy összetett hullámszerkezet, amiben egyszerre vannak jelen fő és korrekciós trendek. A fő trend irányában un. impulzus hullámok gondoskodnak a tovább haladásról, míg a korrekciós trendekben lassú ellenirányú mozgás, vagy oldalazás figyelhető meg. Én a korrekciós trendek azonosítására használok trendvonalakat, ezek megtörése esetén próbálok újra elindulni a fő trend irányában. Mindig a folytatódásra spekulálok a fordulás helyett!
Nézd meg a technikai elmzésről, azon belül pedig a különféle gyertyákról, trendvonalakról és a támasz ellenállás szintekről készült videómat!