A pip a devizapárok ármozgásának az egysége. A pip fejezi ki az ármozgás mértékét.

Pipben határozzuk meg a stop távolságát, a piaci hullámok nagyságát, a várható ármozgás mértékét, és a célár távolságát is pipben adjuk meg. A pip távolságot fontos ismerni, mert ez adja a legtöbb számításunk alapját. Általánosságban elmondható, hogy a pip a 4. tizedesjegy elmozdulását jelenti. Például, ha az EUR / USD devizapár keresztárfolyama 1,2190-ről 1,2191-re változik, akkor azt mondjuk, hogy az árfolyam megtett 1 pip távolságot. A matematika nyelvén 1 pip, az tulajdonképpen 1%-nyi árváltozás 100-ad része.

Ezzel nem is volt semmi gond, amíg minden bróker csak a 4. tizedesjegyig végzett árjegyzést. Ma már sokkal jellemzőbb, hogy a brókerek 5 tizedesjegyű árfolyamokat szolgáltatnak. Ez több félreértés forrása szokott lenni. A pip ebben az esetben is a 4. tizedesjegyet jelöli! Tehát ha az 5 digites brókernél az árjegyzés 1,21901-ről 1,21914-re módosul, az ugyanúgy 1 pip elmozdulás. A 5. tizedesjegyet általában pontnak szokták nevezni. De hívhatják töredék pipnek, vagy pipettnek is. Ebben az esetben azt is mondhatjuk, hogy az ár 13 pontot tett meg. Röviden 1 pip = 10 pont. Viszont kerekítést nem végzünk. Sokan nincsenek tisztában a pip helyiértékével, és tévesen beszélnek róla. Ha azt hallod, hogy valaki 300 pip mozgást fogott meg az EUR/USD páron, miközben azt látod, hogy az árfolyam csak 40 pipet mozgott egész nap, kezdj el gyanakodni!

Tovább bonyolítja a dolgot, hogy egyes devizapárokat, főleg a japán jen (JPY) párokat, de a forintot (HUF) is, csak 2 vagy 3 tizedesig jegyzik. Itt a pip a 2. helyiértéknek felel meg. Ha az USD / JPY árfolyama 111.01-ről 111.02-re módosul, az 1 pip elmozdulás. A 3. tizedesjegyre vonatkozó szabályok pedig ugyanazok, mint ahogy fentebb írtam, az 5. tizedesjegyre vonatkozóan.

Ejtenék még egy pár szót a tőzsdeindexekről is. A DAX, DJI, NASDAQ, S&P500, stb… indexek értékeit mindig kerek egész számokban számoljuk. Itt is jegyeznek tizedes értékeket, de ezekkel nem foglalkozunk. Ha a DAX index értéke 13240-ről 13245-re módosul, az 5 pont elmozdulásnak felel meg. Indexek esetében csak, és kizárólag pontokról beszélünk, itt már nincs pip.

Puppi Adrián felvetése a Facebookon: „Javítsatok ki, ha rosszul tudom, de a pip az 5. számjegy. Forint dollar esetében ez a második tizedesjegy (254,63 pl), Eurusd esetében a negyedik (1,2081). Így egyszerűbb megjegyezni.” Tulajdonképpen igaza van, mert a matematika nyelvén 1 pip, az tulajdonképpen 1%-nyi árváltozás 100-ad része. Ha 10,235 lenne az EUR/USD keresztárfolyama, akkor az 1 pip már a 3. tizedesjegy lenne. Akinek így szimpatikusabb, az jegyezze meg így.