Milyen egy jó tréd? Mitől lesz jó egy tranzakció? Mindenki máshogy ítéli meg, hogy szerinte milyen a jó kereskedés. Ezek a mérlegelési szempontok nagyon sokat elárulnak az illető kereskedésről alkotott szemléletmódjáról.
Vannak, akik úgy vélekednek, hogy egy kereskedés jóságának egyedüli fokmérője csak az lehet, hogy az üzlet hozott-e pénzt, vagy sem. Ha hozott, akkor az egy jó üzlet volt, ha pedig nem, akkor szerintük az egy rossz üzlet volt. Ilyenkor sokszor azt érzem, hogy mi nem egy nyelvet beszélünk. Röviden csak annyit szoktam ilyenkor válaszolni, hogy szerintem a lényeg mindig a „mihez képest”. Véleményem szerint a valóban jó kereskedők, teljesen máshogy gondolkoznak erről. Ezért írok most a témáról kicsit részletesebben, hátha néhány embernek végre leesik a tantusz.
Pusztán attól a ténytől, hogy egy üzlet hozott-e pénzt, attól az még nem feltétlenül lesz egy jó kereskedés! Bármit mérni, mindig csak valamihez képest lehet. Ha a forintok oldaláról nézem, akkor az még nem egy jó üzlet, ha a nulla forinthoz képest kerestem 5 forintot, de még az sem, ha kerestem 1000 forintot, de szerintem még az sem feltétlenül, ha 1.000.000 forintot kerestem. Hiába is sok ez a pénz! A lényeg mindig az, hogy mihez képest kerestem ennyit!
Kötnél olyan üzletet, ahol elvesztheted mindened? Szó szerint mindened! Mehetnél utána hajléktalanként a híd alá, ha nem tudod a szerződésben vállalt kötelezettséged teljesíteni. Viszont, ha teljesíted, kapsz 5000 Ft-ot. Ez egy jó üzlet? Nem? Miért? Hiszen kereshetsz 5000 Ft-ot! Érted mit akarok ezzel mondani? A lényeg mindig az, hogy milyen áron, mekkora kockázattal kerested meg a pénzt! Nem önmagában a pénz összege, hanem az érte vállalt kockázathoz viszonyított aránya miatt lesz valami jó kereskedés, vagy kevésbé jó kereskedés.
Mi van, ha csak a szerencsének köszönheted az egyszeri nyereséged? Ha pusztán a véletlenen múlt, hogy te most épp nyertél azon az üzleten. Attól az már egy jó kereskedés? Tervszerű volt? Bármikor meg tudod ismételni? Nem! Akkor mitől is lenne ez egy jó kereskedés? Legközelebb majd lehet, hogy nem lesz szerencséd.
A másik véglet. Lehet-e jó kereskedés az, ami végül veszteséggel zárul? Igen! Már hogyne lehetne az! Ha az a tranzakció a te kereskedési rendszeredben, a te szignálodra történő belépéssel nyílt, a te kockázatkezelési szabályaid szerint lett méretezve, és a te szabályaid pontos betartásával lett managelve, akkor az bizony egy jó kereskedés volt. Függetlenül attól, hogy annak az egy üzletkötésnek az eredménye végül negatív lett! Volt egy olyan piaci helyzet, amit te jó kereskedési lehetőségnek ítéltél meg. Meghoztad a döntéseid sorozatát, amik hűen követték a te saját kereskedési rendszered szabályait. Előre nem tudhattad, hogy mi lesz belőle, de vállaltad a kezdeti kockázatot, és ott léptél ki, amit a kockázatvállalási szinted megengedett neked. Hidd el, ez egy jó kereskedés volt! Egy percig sem szabad bánkódnod amiatt, hogy negatív változást okozott az egyenlegedben!
Nem is szabad egyetlen rossz vagy jó kereskedés eredményéből messzemenő következtetést levonni. Mindig lesznek nyerő, de lesznek vesztő üzleteid is. A veszteséges üzleteket nem lehet elkerülni! A veszteséges üzleteket viszont lehet kezelni. A többség veszteség nélküli kereskedésre vágyik. Magas találati arányra törekszik. Inkább megpróbálja kiülni az ellene elinduló pozíciót, bízva abban, hogy az hamarosan megfordul és nyerő kereskedés lesz belőle. Akár az átlagárat is hígítja újabb pozíciók nyitásával. Ahelyett, hogy inkább belátná, hogy tévedett és kis veszteséggel kiszállna. Ne adj Isten, stop nélkül kereskedik, amivel nem termel jelentős nyereséget, viszont időnként a teljes számláját elveszti. Az én szememben ez nem jó kereskedés!
Ezzel szemben a jó kereskedő akár 5-10 egymást követő vesztes, de jó kereskedés után is, hezitálás nélkül köti be a következő lehetőséget. Megtanulta, hogy kereskedéseinek a sorozata alapján ítélje meg a saját teljesítményét. Pontos statisztikát vezet a kereskedésekről, ezt rendszeresen elemezi, és levonja belőle a következtetéseket. Ha kell, változtat a saját szabályain.
A jó kereskedés a kezdeti kockázathoz képest, többszörös nyereséget hoz! Nem záródik kis mozgás után, mondván, hogy az már „elég nyereség”. Ahogy egy kedves barátom mondja: „A fagyis sem zár be nyáron délben, mert neki már elég aznapra a nyereség!”. A jó kereskedés tervszerű, és tudatosan ismételhető. A jó kereskedés mindig szabályokat követ, amik pontosan meghatározzák a belépés, a pozíció követés, és a kilépés kritériumait. Ezek a te saját szabályaid, amiket te magad alkottál a saját megfigyeléseid alapján, a saját magad részére. Tanulhatod őket mástól. Nem kell őket neked kitalálnod, de onnantól, hogy megtanultad és elkezded azokat alkalmazni, onnantól kezdve ezek már a te szabályaid.
Végül ezek a saját szabályok fognak téged hozzásegíteni ahhoz, hogy tudatosan, tervszerűen légy jelen a piacon. Biztosítják, hogy minden egyes helyzetben, minden egyes gyertyában tudd, hogy éppen mit kell csinálnod, és miért.