Egyik kedvenc kereskedési stratégiám a szint törés stratégia. Ismerd meg az egyik legegyszerűbb, de mégis hatékony kereskedési stratégiát!

Igyenes stratégia, számtalan helyen megtalálható az interneten, különféle néven. Én csak szint törés stratégiának hívom. Viszont nagyon sokan nem jól használják! Nem jó helyen, nem jó időben, nem jó irányban próbálnak meg kereskedni ezzel a módszerrel. Most leírom neked, hogy én hogyan alkalmazom a szint törés stratégiát.

A módszer sikerének a titka, hogy csak trendszerű, erőteljes mozgások kialakulása esetén szabad alkalmazni! Emelkedésben jól beazonosítható csúcsok meghaladásával, esésben jól látható aljak elesésével halad tova az ármozgás. De mikor és hol alakulnak ki ezek a csúcsok, és aljak?

A legtöbben ott rontják el, hogy olyan környezetben próbálják alkalmazni a szint törés stratégiát, amikor a piac még nem érett meg a tovahaladásra. Én kizárólag kifejlődött, már elindult, erőteljes, trendszerű mozgások esetén keresem a szint törés stratégia segítségével, a pozícióba lépés lehetőségét M1-M5 idősíkokon! A felettes idősík M15-H1 mozgató ereje, a trend az, ami képes tovább vinni az árat. Ezek olyan folyamatok, uralkodó piaci hangulatok, amikben érdemes benne lenni, és nem érdemes ellenük fogadni.

Mi történik egy ilyen ellenállás szintnél? Az ár megérkezik valahová, ahol a mozgása elakad, megtorpan, és kialakul az első csúcs az emelkedésben, vagy az első völgy az esésben. Innen visszahúzódás kezdődik, ami viszont jellemzően nem túl nagy mértékű. A kis idősíkokon (M1-M5) kereskedő tömegek ebben rögtön lehetőséget vélnek felfedezni. A legtöbb amatőr folyton a fordulást keresi. Folyton azt próbálják meg kitalálni, hogy hol fordul meg az ár. Ők akarnak legelőször, a legjobb helyen belépni a reményeik szerint majd ellentétesen meginduló ármozgásba. Ők a csúcs és alj vadászok, akik okosabbak akarnak lenni mindenki másnál. Veszteség stop megbízásaikat, ha egyáltalán használnak ilyet, a kialakult csúcs(ok) fölé, vagy alj(ak) alá helyezik el, a narancssárgával jelölt sávokba.

Talán igazuk is lenne, ha egy irány nélküli, oldalazó piacon próbálkoznának ezzel. A trendek mozgásdinamikája viszont egészen más! Van bennük egy jól felismerhető haladási irány. Erőteljes, trendmozgató impulzus hullámok, és gyenge mozgású, korrektív szerkezetek váltogatják egymást. A tapasztalatlan kereskedők, akik folyton a fordulásokra, a korrekciókra mennek, a fordított gondolkodásuk miatt rendre kimaradnak a szép impulzus hullámokból, és újra és újra bepróbálkoznak a korrekciós mozgásokban. Aztán meg csak csodálkoznak, hogy miért nem ér már véget a tartós emelkedés, hiszen minden indikátoruk erőteljes túlvettséget jelez. Az a fránya trend meg csak megy tovább. 🙂

Őszintén szólva addig jó, amíg van ennyi amatőr. Kell a pénzük a piacnak. Most ne menjünk bele abba, hogy a kereskedők egy részének a megbízásai kikerülnek-e vagy sem a tényleges piacra, van-e arra bármilyen hatásuk, vagy sem. Egy emelkedés akkor tud dinamikusan folytatódni, ha jelentősen megborul a vételi és eladási megbízások egyensúlya a vételi oldal javára. Ez csak részben okolható az új vételi megbízások megjelenésével, a másik jelentős ok, a már pozícióban lévő korai shortosok stopjainak a beaktiválódása. A stopok kiütésével ők is a vételi oldalra kerülnek, de már vesztesként, amikor a szint átütésre kerül és a szint törés megvalósul.

A szint törés stratégia fő kritériumai:

  1. Legyen a piacnak egy jól beazonosítható haladási iránya! Legyen trend! Csúcs-völgy elemzés szerint, emelkedés esetén alakuljon ki legalább 1 magasabb csúcs, magasabb alj páros. Esésben alacsonyabb völgy, alacsonyabb csúcs páros. A szint törés stratégia sikere nagymértékben azon múlik, hogy ki tudod-e szűrni az ideális belépési helyeket, és csak a megfelelő piaci körülmények között alkalmazod, nem pedig mindenhol!
  2. Csak a legaktívabb kereskedési időszakban alkalmazd a módszert! A legjobb kereskedési időszak a magyar idő szerinti reggel 8:00 és délután 18:00 óra között van. Ha az USA piac szépen trenddel, akár este 21:00-22:00 óráig is lehetnek még jó mozgások, de vedd figyelembe, hogy az európai piac ekkor már bezárt.
  3. A szint áttörése gyakran csak a sokadik kísérletre valósul meg. Jellemző a mozgásra, hogy emelkedésben az újabb támadásokat egyre magasabb völgyekből, esésben pedig csökkenőő csúcsokból indítják. Az árfolyam sokszor rátapad az ellenállás szintre, ami végül elenged, és a kitörés egy hirtelen elmozdulással indul meg, sokszor egyetlen nagyméretű gyertyával.
  4. Én nem várom, hogy a szint törés után az ár visszatesztelje az áttört szintet. Erős mozgásokban ez ritkán történik meg, és ha erre várnék, csak kimaradnék a lehetőségekből.
  5. A kezdeti stopot a szint törés zónája fölé helyezem 2-3 spreadnyi távolságra. Ha a várt mozgás nem indul el, nem gyorsul be, akkor valamit rosszul gondoltam.  A trend folytatódására spekulálok, gyors dinamikus impulzus hullámot várok. Ha ez nem következik be, akkor nincs értelme túl sokáig tartogatni a pozíciót.
  6. Ha a szint törés megvalósul, és kilő az ármozgás, akkor a pozíciót stopkövetéssel managelem. Nagyobb időtávon (H1) kialakult korábbi csúcsot-völgyet határozok meg neki elsődleges célárként, de nem feltétlenül zárok ott, ha a mozgás ezt nem indokolja, hanem próbálok minél tovább benne maradni a trendszerű mozgásban.

Nézd meg az alábbi videót, ahol a belépés a szint törés stratégiával történt!

További sok sikert!

Az előadás felvételének megtekintéséhez jelentkezz be! Ha még nincs fiókod, REGISZTRÁLJ!
Rejtett tartalom, amit csak a tagok láthatnak!