A Bollinger Band vagy más néven Bollinger szalag, egy népszerű indikátor. Ismerd meg, hogy én hogyan értelmezem és használom a Bollinger szalag indikátort!

A Bollinger szalag áll egy középvonalból, ami jellemzően egy 20-as periódusú sima mozgóátlag, és két szélső értéket jelölő vonalból. Ezek a szélső értékek az ármozgás szórásából számítódnak, és az alapértelmezett értékük a szórás kétszerese. Sokan, sokféle módon értelmezik és használják a Bollinger Band indikátort. Számtalan kereskedési stratégia létezik, ami a Bollinger szalag jelzéseire épül. Ezekről legtöbbször hamar kiderül, hogy a hangzatos elméletek a gyakorlatban használhatatlannak bizonyulnak.

Mit mond a „tankönyv” a Bollinger szalag jellemzőivel kapcsolatban?

  • Volatilitást mutat. A kitáguló szalagok a gyors, a beszűkülő szalag a lassú ármozgásra jellemző. Ez még rendben van.
  • A beszűkült szalagok egy lehetséges kitörést jeleznek előre. Ez már kicsit sántít. Vagy lesz kitörés, vagy nem, és a kitörés iránya sem egyértelmű.
  • Az ár az ideje nagy részét a szalagokon belül tölti. Erre születtek meg azok a fantasztikus elméletek, ami a Bollinger szalag áttöréseket ellentétes irányban köti be. Arra alapoznak, hogy az ár idővel úgyis visszahúzódik majd a szalagok közé. A valóság az, hogy dinamikus, trendszerű mozgások könnyedén kitörnek a Bollinger szalagból, és tartósan azon kívül is tudnak haladni. Arról már nem is beszélve, hogy a Bolliger szalagba visszahúzódó mozgás alapvetően korrektív és nem impulzív. Nagyobb távolságokat pedig az impulzív hullámokkal lehetne megtenni, így teljesen fordítva gondolkozol a piacról, mint kellene. Kis idősíkokon, M1-M5 chartokon, ezt az elméletet ne alkalmazd, mert szerintem hülyeség!

Akkor mire lehet jó valójában a Bollinger szalag? Tény, hogy jól mutatja a volatilitást. A begyorsuló ármozgás képes lehet jelentősen is eltávolodni a Bollinger Band középvonalától. Az átlagár csak késve követi a pillanatnyi árat, de a gyorsuló szakaszok sem tartanak örökké. Megtorpannak, belassulnak, az ár idővel valóban elkezd visszakorrigálni a szalagok közé, ezzel jelezve, hogy az intenzív gyorsuló szakasz mozgása lassul, megáll. Magyarul, vizsgálhatjuk a Bollinger szalag segítségével azt, hogy a pillanatnyi ármozgás mennyire intenzív. Ha intenzív, dinamikusan halad az árfolyam, akkor az árat jelképező gyertyák képesek kitörni a Bollinger szalag vonalai közül, megtolni azt maguk előtt, akár azokon kívül is haladni. Kereskedési szempontból pedig pont ezek a szakaszok érdekesek a számunkra. Itt van az a dinamikus ármozgás, amiben jól lehet az árfolyam elmozdulására spekulálni.

Én a hagyományos Bollinger szalag beállításait használom, 20-as sima mozgóátlag, 2-es szórással, de az ábrázolásban 2 gyertyányi eltolást is alkalmazok. Azaz a szalag 2 gyertyával előrébb rajzolódik, mint a pillanatnyi ár. Ilyen módosításra szinte bármelyik kereskedő programban van lehetőség, és a lenti videóban is megmutatom ezt a beállítást. Ennek az az előnye, hogy így könnyebben kilép az ármozgás a szélső vonalak közül, és jobban látszik a visszatérés is a vonalak közé.

Az alábbi képen a fekete vastag vonal a 20-as Bollinger szalag közepe, a szaggatott vonalak a szélei, 2-es szórással, és 2-es eltolással. A kék és piros vonalak 50-100 EMA, csak hogy egyértelműbb legyen a fő mozgásirány.

Az arany háttérrel jelöl szakaszok a trendmozgató impulzus hullámok, a szürke területeken tér vissza a mozgás a Bollinger szalagon belülre. Bár ez a kép H4 időtávban készült, ez a mozgásdinamika bármely felbontáson felfedezhető, nem idősík függő. Trendszerű mozgások esetén, egyszerűen így működik a piac!

Az 5 perces felbontású DAX grafikonon is jól látszanak a trendirányú megindulások. Végül nézd meg a Bollinger szalagról készített videómat, amiben kereskedés közben mondom el a gondolataimat a Bollinger szalagról!

További sok sikert!

Az előadás felvételének megtekintéséhez jelentkezz be! Ha még nincs fiókod, REGISZTRÁLJ!
Rejtett tartalom, amit csak a tagok láthatnak!