Nagyon sok kereskedési módszer létezik. Előbb vagy utóbb mindenkinek egyéni kereskedési stílusa lesz.
Éveket fog áldozni arra, hogy ezt a módszert minél jobban tökéletesítse, hogy a szabályait már automatikusan, rutinszerűen hajtsa végre. Végül az a kereskedési módszer, az a stratégia, a sajátjává fog válni.
Ezek a kereskedési módszerek tanulhatók. A rendszer kitalálója képes a szükséges háttértudás átadása után, a kereskedési stratégiát is átadni. Ez a háttértudás elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy egyáltalán értsd azt, hogy mit is kellene látnod, és keresned a grafikonokon. A kereskedési módszer teljes ismerete nélkül, ugyanis nem fogsz tudni komplex, és helyes kereskedési döntéseket hozni! Nem fogod érteni, hogy a sablont hogyan kell használni, az indikátort hogyan kell helyesen értelmezni.
Birger Schafermeier szinte minden előadásán felkínálja a saját pendriveját, amin rajta van az összes eszköze, programja, indikátora, és sablonja, amit használ. Azt mondja: „Elviheted, de semmire nem mész vele, a szükséges háttértudás nélkül!” Teljesen igaza van! Ha látod is más indikátorait, sablonját, attól még nem fogod tudni, hogy az illető milyen gondolatmenet mentén, és pontosan hogyan használja őket.
Tanulni bárkitől lehet! Akár ingyen, akár pénzért, kaphatsz mástól tanácsot, vagy olyan ötletet, amit később felhasználhatsz a saját kereskedési módszered tökéletesítéséhez. A komoly tudásanyagoknak komoly ára is van. Egy jó oktatáson a szükséges háttértudás is a birtokodba kerül! Nem csak egy biorobotot akarnak belőled képezni, aki X indikátor Y jelzésére gombot nyom, hanem megértetik veled a piacot. Megismered az árfolyammozgások felépülésének, begyorsulásának és kimerülésének a folyamatait. Jobb helyeken megtanítják neked profi módon olvasni az ármozgást. Végülis a piac mozgását kell kereskedni, nem pedig az indikátorok jelzéseit.
Megpróbálhatod megfejteni más módszerét! Elkezdeni hasonlítgatni az árfolyam mozgását az indikátorok jelzéseihez. Hol adhatott jó jelzéseket és hol nem. Ettől még nem fogsz a szükséges háttértudás birtokába kerülni! Maradsz az a kezdő próbálkozó, aki voltál! Akinek még mindig nincs saját, önálló kereskedési módszere, aki még rászorul arra, hogy másoktól merítsen ötletet. Aki nem az árfolyam mozgását próbálja meg kereskedni, hanem csak az indikátorok jelzéseit kötögeti, mert még mindig nem érti, hogy miért és hogyan mozog a piac!
Egyesek pedig még a lopástól sem riadnak vissza! Ha valaki, más ötletéből próbál anyagi hasznot akar húzni, az szerintem egyszerűen csak lopás. Gátlástalanul felhasználják mások ötleteit, és megpróbálják azt a saját gondolatukként eladni. Pofátlanul pénzt kérnek azért, amiért ők ugyan egy fillért sem fizettek, nem jártak a kitalálónál oktatáson. és nincsenek is a szükséges háttértudás birtokában, de mégis megpróbálják ezt elhitetni másokkal. Lehet így is, ha az illető elég mélyen van emberileg!
Egy ilyen előadást láttam a napokban. Nagyon meglepődtem, és kikerekedett szemekkel néztem, hogy az előadáson, egy korábbról jól ismert kereskedési sablont látok. Amiről az előadó egyértelműen úgy beszélt, mintha az a saját szellemi terméke, a saját ötlete lenne. Viszont nem az! Hiányzik ugyanis az előadóból az a bizonyos szükséges háttértudás! Ami alapján tudhatná, hogyan is kellene azt a sablont használni.
Tény, hogy egyszerűen ellopott egy ötletet!
Ezt a rendszert én már 4 évvel ezelőtt láttam valaki másnál! Láttam, hogy a szükséges háttértudás birtokában milyen remek eredményekre képesek ennek a rendszernek a használói, és a náluk végzett tanulók. Bizonyára ezeket a sikereket irigyelhette meg az előadó. Viszont a koppintás nagyon gyengére sikerült.
Csak elméletben volt képes bármilyen kereskedési lehetőségről beszélni! Sehol egy tényleges kötés, egy szépen felépített pozíciósor, amire az eredeti rendszer professzionális használói képesek. Csak a megszokott mutogatás a múltbéli charton, hogy itt vagy ott, milyen jó lehetőség is lett volna a kereskedésre. A látott RSI indikátor segítségével próbálta meg visszafejteni a múltbéli chart mozgását. Mintha hosszú évek után, az új sablon birtokában, csak most gyúlt volna fény az agyában, hogy hogyan is kellene valójában kereskedni!
A témának egyébként Nagyferenczi László, és Kovács J. Tamás a hazai szakértői. Náluk lehet olyan szintű tudást szerezni, ahol a szükséges háttértudás is benne van a tananyagokban. Az Elliott hullámelmélet kellő mélységű ismerete, és az alapos piacismeret nélkül, a bemutatott RSI rendszer sem fog senkit gazdaggá tenni. Nem kívánom megnevezni az illetőt, de remélem, hogy magára ismer. Aki látta az említett előadást, és az eredeti rendszert is ismeri, annak úgyis összeáll a kép.
Sok pipet mindenkinek!
A történet a következő cikkben folytatódik: Botrány az RSI indikátor körül