Tipikus kereskedési hibák bemutatására készítettem az alábbi képet, és cikket, még 2012-ben. Van benne minden. A kockázatkezelés teljes hiánya, leátlagolás, és mentális csapdák.

1, Kockázatkezelés hiánya.
Előre meghatározott veszteségszint nélkül nem lépünk a piacra. Stoploss megbízás nélkül a kockázatunk a teljes számlánk. Jelen példában a megfelelő stop szint az első belépési pont alatt lévő támasz szintnél lehetett volna. Mivel a piac egy alacsonyabb csúcsból lefordulva hajlandó volt az instrumentumért alacsonyabb árat megadni, így nyilvánvalóvá kellett volna válnia annak a helyzetnek, hogy az ár már esik. Használj stop megbízást, és előre döntsd el mennyit vagy hajlandó kockáztatni, veszíteni!

2, Ragaszkodás a pozícióhoz, és a hibás elképzeléshez.
Nem vagy hajlandó belátni, hogy hibáztál. Veszteségben ülsz, de nem vagy képes lezárni a hibás tranzakciót. Fáj realizálni a lebegő veszteséget, és ez rossz érzést kelt benned. Agyad ösztönösen megpróbálja a fájdalmat elkerülni, ezt nem akarod újra átélni, így képtelen vagy a logikus döntést meghozni, és lenyomni a zárás gombot. Eluralkodnak rajtad az érzelmeid, már nem racionálisan döntesz. Mindenáron nyereségben akarsz kiszállni, ezért újabb, és újabb hibákat követsz el. Mindig kövesd a kereskedési szabályaidat, és legyél képes belátni, ha hibáztál!

3, Leátlagolás
Leátlagolod a nyilvánvalóan ellened menő pozíciódat. Abban bízol, hogy az átlagárra visszatérő árszint esetén nyereséggel, vagy nulla körüli eredménnyel ki tudsz evickélni a helyzetből. Megduplázod a következő pozíció méretét (martingale módszer), hogy az átlagár kedvezőbb helyre kerüljön. De az ár nem akar megfordulni, a kialakuló új trend nagyon komoly lebegő veszteséget kezd felhalmozni, ahogy az ár egyre távolodik, és te egyre nagyobb méretű pozíciókat nyitsz. Mindezt elkerülhetted volna, ha rögtön az elején kilépsz minimális, de realizált veszteséggel, a mostanra felhalmozott óriási lebegő mínuszhoz képest!

4, Harc az érzelmekkel
Nem hiszel a szemednek, újabb, és újabb mélypontokra megy az ár a legkisebb korrekció nélkül, ahol egyáltalán ki tudnál veszteség nélkül szállni. Már azért kezdesz imádkozni, hogy ezt valahogy megúszd. Fogadkozol, hogy soha többé nem csinálsz ilyet, csak ebből a mostani helyzetből keveredj ki valahogy. Ahogy telik az idő, a negatív érzelmeid egyre vadabbul hullámzanak. A kezdeti reményt felváltja a harag, a düh, a kétségbeesés, a pánik, stb-stb. A kereskedők többségénél valahol elszakad a cérna, és szinte a lehető legrosszabb helyen fogják a zárás gombot megnyomni. Óriási bukót realizálnak, mert végül nagyobb lesz a teljes számlájuk elvesztése miatt érzett félelem. A tétet nem lehet a végtelenségig növelni. Lesz olyan helyzet amikor hamarabb fogy el a pénz, minthogy az árfolyammozgás megfordulna. Ebben a feszült idegi állapotban a többség már képtelen higgadtan, nyugodtan döntést hozni. Az érzelmeik által vezérelt, és meghozott döntéseik pedig, szinte mindig hibásak lesznek. Ezért is szaporodnak gomba mód a hasonló elméletekre épülő kereskedő robotok, hogy így próbálják meg kizárni a humán faktort. Soha ne zökkenj ki a higgadt, nyugodt, racionális elmeállapotból!

5, Szerencsefaktor
Ez a fajta kereskedés nem több, mint puszta szerencsejáték. Mint a ruletten, amikor minden forgatáskor egy adott színre teszel, és ha nem nyertél, akkor a következő forgatásra dupla tétet raksz. Ne itt éld ki a játékszenvedélyed! A kereskedés nem játék, hanem üzlet, kezeld is úgy, mint egy pénzügyi vállalkozást! Kontrolláld a kockázatot, és mindig próbáld maximalizálni a profitot!

6, Igazam volt érzés
Ha végül mégis nyereséggel zárul a tranzakció, akkor a legtöbben hajlamosak elfelejtkezni korábbi hibáikról. Végül minden jól alakult, mégiscsak nekem lett igazam, „király vagyok”, és még pénzt is kerestem. Ha a piac nem büntet, sőt még meg is jutalmaz az elkövetett fatális hibákért, akár úgy is érezhetjük, hogy mindent jól csináltunk, és igazi „menő” kereskedők vagyunk. Pedig épp ellenkezőleg! Most épp szerencsénk volt. Önámítás azt hinni, hogy a szerencse mindig a mi oldalunkon fog állni! Vezess kereskedési naplót, akkor utólag könnyebb a tranzakciókat kielemezni, kiértékelni! Így könnyebb felismerni mit csináltál jól, és mit rosszul, és ezekből a hibákból könnyebb tanulni is.

Sok sikert mindenkinek!